Temos Archyvai: Susitikimai

Prisiminta ir paminėta žydų bendruomenė

Spalio 8 d. Žeimelio muziejuje „Žiemgala“ vyko renginių ciklo „Vienybės tiltai šimtmečiui“ trečiasis etapas, skirtas – čia gyvenusiai žydų bendruomenei prisiminti.

Renginyje „Mes Jus prisimename“ dalyvavo Pakruojo savivaldybės meras Saulius Gegieckas, seimo narys – Vitalijus Gailius, Renaldas Vaisbrodas – Lietuvos žydų bendruomenės direktorius, Vilniaus ir Šiaulių žydų bendruomenių nariai, Chaješo Leizerio anūkė Ekaterina Goldberg su sūnumi iš Izraelio, žeimeliečiai ir kraštiečiai.

Muziejuje buvo parengta nuotraukų ekspozicija „Žeimelio žydai“, aplankytos žydų kapinės, masinė žudynių vieta, surengta ekskursija po Žeimelio senamiestį, muziejaus vedėja Daiva Skrupskelytė prie buvusių žydų namų išdėliojo informaciją su nuotraukomis.
Pranešimą „Rabinas, teologas ir filosofas Izaokas Kukas. Jo jaunystė ir Žeimelis“, skaitė Chaimas Bargmanas istorikas, gidas, Kauno žydų bendruomenės narys. Buvo prisiminta rabino biografija ir veikla. C. Bargmanas su nuoširdžiu dėkingumu priminė spaudos puslapiuose aprašytą istoriją. 2016 metų vasarą istorijos tyrinėtojai iš Izraelio Žeimelio žydų kapinėse surado rabino pirmosios žmonos kapą. Atsitiktinai pro šalį važiavusi mūsų miestelio fotografė Larisa Kazakevičienė, pasisiūliusi įamžinti šį reikšmingą momentą. Larisa metusi savo darbus, sugrįžo į namus pasiėmė fotoaparatą, nufotografavo svečius, apie tai pranešė muziejaus vadovei Daivai, bei Šiaulių krašto redakcijai. Garbingoje vietoje muziejuje buvo eksponuojamas Janinos Šaparnienės straipsnis „Žeimelyje – pasaulinio garso žydų rabino pėdsakas“, jis yra išverstas į hebrajų kalbą, o nuotrauka platinama po pasaulio žydų bendruomenes. Pranešėjas kalbėjo, kad yra planuojama ekspedicija „Rabino Kuko keliais“, pažadėjo neaplenkti ir Žeimelio.
Vilnietė istorikė Roza Bieliauskienė, remdamasi žydų išeivio Anatolijaus Chaješo straipsniais, pateikė išsamų pranešimą apie Lietuvos „Beilio bylą“.
1930 metais vasario 22 dieną žeimeliečius sukrėtė tragiškas įvykis. Eidamas iš žydams priklausančios mėsinės, dingo veterinarijos gydytojas Kazys Avižienis. Jis buvo rastas negyvas netoli skerdyklos esančiame šulinyje su žaizda galvoje. Buvo išaiškinta, kad tarp žydų ir veterinarijos gydytojo kilo konfliktas. Miestelyje kilo sąmyšis, žmogžudyste buvo apkaltinti du mėsininkai ir du vežėjai žydai. Atvykę pareigūnai nustatė, kad tai nelaimingas atsitikimas. Žuvusio artimieji kreipėsi į kitus pareigūnus, atliko naujus tyrimus, žydai buvo apkaltinti ir įkalinti po 12 metų. Šis įvykis skaudžiai palietė visą žydų bendruomenę. Byla buvo perduota apeliacijai, aukščiausiam tribunolui, vyko daugybė teismų, tačiau kaltė buvo palikta, tik sutrumpintas įkalinimo laikas.
Kraštietis Žeimelio monografijų redaktorius Aloyzas Bėčius vaikystėje girdėjo daug pasakojimų apie žydus ir tragišką K. Avižienio žūtį. Jo žiniomis veterinarijos gydytojas skerdykloje išgėrė dezinfekuojančio spiritinio tirpalo ir einant tamsoje įkrito į neaukštą šulinį, kurį gerai prisimena pasakotojas. Renginio dieną A. Bėčius bandė ieškoti šulinio vietos.
Žeimelio gimnazijos kraštotyrininkai kelerius metų tyrinėją čia gyvenusią žydų bendruomenę, yra parengę du kraštotyros darbus, kuriuos buvome išsiuntę į respublikinį ir nacionalinį konkursą.
2014 metais dalyvavome nacionaliniame projekte „Kiekvienas žmogus turi vardą“, mūsų parengtas darbas „Žeimelio žydų bendruomenė“ buvo išverstas į jidiš kalbą ir išsiųstas į Izraelį.
Renginio metu Žeimelio gimnazistės Žavinta Butaitė, Gabrielė Dovidonytė ir Olivija Usonytės, skaitė žeimeliečių Emilijos Kubilienės, Genovaitės Niauronienės ir Stefanijos Nesavienės prisiminimus.
Parodų galerijoje buvo atidaryta Evos Pohle iš lenkijos paroda „NE– ATMINTIS“. Paveikslai atlikti įvairiomis technikomis, panaudojant gamtines ir buitines medžiagas, juose juntami žydų istorijos pėdsakai. Pati autorė į renginį negalėjo atvykti, parodą pristatė šiaulietis dailininkas Voldemaras Barakauskas.
Renginio atidaryme ir parodos pristatyme skambėjo Šiaulių dramos teatro aktorės Nomedos Bėčiūtės skaitomi Georgijaus Kanovičiaus tekstai.
Šventinį koncertą Klemzer Klanger iš Vilniaus, renginio dalyviams dovanojo Žeimelio žemės ūkio bendrovė.
Pagrindinė renginio organizatorė Daiva Skrupskelytė, aplink save subūrė stiprią rėmėjų ir pagalbininkų komandą. Renginį rėmė Pakruojo rajono savivaldybė, Žeimelio seniūnija, Žeimelio daugiafunkcis centras, Žeimelio žemės ūkio mokykla, Žeimelio gimnazija, Šiaulių spaustuvė, verslininkė Lina Legienė, Žeimelio žvejų klubas „Beržtalis“, buvusi mokytoja E. Bumblienė, Daiva Gasėnienė, aktorė – Nomeda Bėčiūtė, kraštietis Oskaras Večenas.
Žydų bendruomenių atstovai buvo maloniai sujaudinti šiuo prasmingu renginiu, džiaugėsi, kad jų tautos atminimas yra saugomas. „Nuo draugystės iki neapykantos vienas žingsnis“, sakė Šiaulių bendruomenės atstovas Aleksandras Kerbelis, tačiau jis tikisi, kad ši tragiška istorija nepasikartos.

Regina Noreikienė

Žeimelyje – Vienybės renginių pynė

Pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo jubiliejų, Žeimelyje kiekvieną metų ketvirtį, vyksta renginių ciklas „Vienybės tiltai šimtmečiui“, skirtas čia gyvenusioms keturioms religinėms bendruomenėms. Gegužės 6 d. buvo paminėtos Reformacijos 500-osios metinės ir pagerbta evangelikų liuteronų bendruomenė.
Renginių organizavimu rūpinosi Žeimelio daugiafunkcio centro „Ąžuoliukas“ l. e. p. direktorė Laima Karpavičiūtė, darnus darbuotojų kolektyvas, renginių organizatorė Daiva Gasėnienė, meno vadovas Stanislovas Zuokas, Pakruojo krašto muziejus „Žiemgala“, Žeimelio seniūnija.


Pirmoji dalis – seminaras – „Liuteroniškai Reformacijai – 500 metų“ prasidėjo daugiafunkcio centro „Ąžuoliukas“ salėje. Pagrindinis seminaro globėjas Biržų – Žeimelio – Alkiškių kunigas Juozas Mišeikis, pasveikino visus su Reformacijos 500-osims metinėms, kurios ne kartą šiemet bus paminėtos Žeimelyje.
Pasveikinti atvyko seimo narys Arūnas Gumuliauskas, Pakruojo rajono savivaldybės tarybos narys Alvydas Žuvininkas, Žeimelio seniūnė Vitalija Dobrovolskienė.
Pranešimą, „Liuteroniškoji reformacija – istorija, teologija ir liturgija“, skaitė kun. habil. dr. Darius Petkūnas. Lektorius pasakojo apie Reformacijos atsiradimą Europoje ir Lietuvoje. Reformacijos pradžia laikomi 1517 metai, kai Martynas Liuteris Vitenberge paskelbė savo garsiąsias 95 tezės, prikalęs jas prie bažnyčios durų.
Kunigas Remigijus Šemeklis pristatė, svarbiausių liuteronų tikėjimo išpažinimo raštų rinkinį, istorinį įvadą į santarvės knygą (1517 – 1580). „Santarvė“ reiškia tikrą ir visišką sutarimą tame mokyme, kurį liuteronai stengiasi su Dievo pagalba išlaikyti ir išsaugoti savo širdyse.
Seminaro metu buvo supažindinta su Martyno Liuterio biografija, liuteronų ir katalikų liturgijos skirtumais.
Po skanių ir sočių daugiafunkcio centro darbuotojų paruoštų pietų, skubėjome į meninę dalį muziejuje.
Pakeliui buvo aplankyta viena seniausių evangelikų liuteronų bažnyčių Lietuvoje. Laukdamos svečių, religinės bendruomenės narės, papuošė maldos namus savo išaugintomis gėlėmis.
Į antrąją renginio dalį atvyko seimo narys Vitalijus Gailius ir jo padėjėjas Gintaras Šurna. O Daiva Skrupskelytė visas renginyje dalyvavusias mamas pasitiko su glėbiu gėlių, įpindama dar vieną gražią šventę į vykusių renginių pynę.
Žeimelio daugiafunkcio centro „Ąžuoliukas“ fotografijos būrelio „Blykstė“ moksleiviai ir jų vadovė Larisa Kazakevičienė keletą savaičių lankė gyventojus, juos fotografavo ir parengė nuotraukų parodą „Žeimelio liuteronai šiandien“.
Muziejuje buvo eksponuojami Žeimelio gimnazijos kraštotyros būrelio moksleivių parengti darbai apie evangelikų liuteronų bendruomenės gyvenimą.
Parodų galerijoje vyko kauniečio Eugenijaus Nalevaikos akvarelės darbų parodos, „Be personažo“ atidarymas. Kalbėjo dailininkas Voldemaras Barakauskas, menotyrininkė Jovita Jociuvienė ir darbų autorius. Menininko darbai saviti, leidžiantys pačiam lankytojui giliau pažvelgti į kūrinį ir tapti ne tik stebėtoju, bet ir mąstytoju.
Parodos atidarymo metu dainomis džiugino Žeimelio gimnazijos 2 g. klasės moksleivis Deimantas Dovidonis.
Šventinį koncertą, skirtą Motinos dienai, dovanojo Šiaulių dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė.

Regina Noreikienė

Žiemgalos krašto sakmės sujungė tautas

Tarptautinis projektas „Įmintais žiemgalių pėdsakais“, jau įsibėgėjo. Balandžio mėnesį grupė Pakruojo rajono kultūros ir švietimo darbuotojų, vyko į tarptautinį seminarą ir viešnagę Latvijoje.
Gegužės 20 d., pakviestos projekto koordinatorės Laimos Karpavičiūtės, į Žeimelį iš kaimyninės šalies atvyko viešnios. Jas supažindinome su mūsų seniūnijos bibliotekomis, kartu pakeliavome įmintais žiemgalių takais, klausėmės moksleivių skaitomų sakmių, dalyvavome vykusiame dailės plenere.


Ar kas galėjo pagalvoti, kad Žiemgalos krašto tyrinėtojo Juozo Šliavo, 6 – 8 XX a. dešimtmetyje kartu su moksleiviais užrašytos sakmės, XXI a. pradžioje išaugs į tarptautinį projektą, kuris apjungs daugybę Žiemgalos ir Zemgalės regiono meno, kultūros, mokslo žmonių, įtrauks moksleivius ir jaunimą.
Projekte dalyvaujanti žeimelietė, VDU etnologijos 1 kurso doktorantė, Auksė Noreikaitė, tą dieną buvo mūsų jungtinės grupės latvių kalbos vertėja.
Po mielų susitikimo akimirkų ir priešpiečių daugiafunkciame centre, aplankėme tame pačiame pastate įsikūrusį, Pakruojo J. Paukštelio viešosios bibliotekos padalinį. Vyr. bibliotekininkė Virginija Balčiūnienė papasakojo apie vykdomus projektus, pristatė parengtas parodas.
Sekantis apžvalgos objektas – Žiemgalos muziejus. Jo vadovė Daiva Skrupskelytė papasakojo apie Juozą Šliavą, Žiemgalos kraštą, parodų galerijoje apžvelgėme ruošiamą Bauskės savivaldybės mero Raičio Abelnieko fotografijų parodą.
Žeimelio gimnazijoje viešnias pasitiko mokyklos direktorė Vilma Kaminskienė ir bibliotekininkė Virgutė Gribienė. Po bibliotekos pristatymo, pasigėrėjome moksleivio Mariaus Balčiūno dailės egzamino darbu, nuotraukų paroda, paveikslais iš netradicinių medžiagų, moksleivių pieštomis perskaitytų knygų iliustracijomis.
Žemės ūkio mokykloje apžiūrėjome moksleivių fotografijų parodą, bibliotekoje eksponuojamus gimnazijos moksleivių kraštotyros darbus. Supažindinau su savo veikla, mokykloje ruošiamomis profesijomis, pristačiau parengtą moksleivių ir būrelio vadovės Ingos Račkauskienės parodą „Beržo vytelės + darbščios rankelės“.
Rūpėjo pažiūrėti, kaip gyvuoja mūsų kaimų bibliotekos. Pakruojo viešosios bibliotekos padalinio Bardiškių kaimo bibliotekininkė Gitana Norgailienė, ne tik aprodė savo valdas, pavaišino kava ir saldumynais, bet pakvietė prie kaimo pasididžiavimo, Vytauto Didžiojo paminklo ir leido užeitį į praeitimi alsuojančią Poželų sodybą.
Toliau įminti žiemgalių pėdsakai mus nuvedė į Laimos Skopienės ūkį, Petronių kaime. Atokioje etnografinėje sodyboje: kryžiai, tvenkinys, gausybė gyvūlėlių, paukščių ir nuostabiai šilta, miela, meniškos sielos šeimininkė. Buvome sužavėtos ir maloniai nustebintos.
Viešnioms parodėme dar vieną žemišką rojaus kampelį, Gedimino Ališausko sodybą Striukų kaime. Čia puikiai dera praeitis ir dabartis, šventieji ir nelabieji, medis ir akmuo, mandalos, zodiakai, įspūdingi tvenkiniai, gėlynai, kuriami žmogaus – žmonėms.
Grįžtant dar spėjome aplankyti Pakruojo viešosios bibliotekos Grikpėdžių padalinį. Uždarius mokyklą ši biblioteka – vienintelis šviesulys. Kaimo žmonės darbštūs ir kūrybingi, o bibliotekininkė Stanislava Martinaitienė rengia jų darbų parodas, rūpinasi kaimo vaikų užimtumu.
Daug dar ko nespėjome apžiūrėti, nes turėjome skubėti į dailės plenero atidarymą. Šalia daugaifunkcio centro esančiame parkelyje jau mūsų laukė jaunieji dailininkai. Sakmes skaitė legendų herojės, plenero atidaryme kalbėjo Laima Karpavičiūtė, šiauliečiai dailininkai Izolda Žagrakalienė ir Voldemaras Barakauskas. Ramybe ir mistika dvelkiančiame sodelyje ant molbertų atgijo iš sakmių išnirę vaiduokliai, narės, velniai, aitvarai ir kiti personažai. Mitologinių piešinių parodos keliaus po Žiemgalos ir Zemgalės kraštą. Pagal pasirinktą sakmę planuojama statyti spektaklį.
Prie gardžios vakarienės stalo, kurį paruošė daugiafunkcio centro darželio „Ąžuoliukas“ darbuotojos, aptarėme tolimesnį bendradarbiavimą. Po turiningai ir įdomiai praleistos dienos, užsimezgęs draugiškas ryšys viešnagės Latvijoje metu, dar labiau sustiprėjo.
Keista pagalvojus, kad tokie paprasti dalykai, kaip mūsų senolių papasakotos sakmės, gali suartinti ne tik žmones, bet ir tautas.

Regina Noreikienė
Žeimelio žemės ūkio mokyklos bibliotekininkė.

Žeimelyje – Rositos Eidintienės tapybos darbų paroda

Sausio 23 d. Pakruojo krašto Žeimelio muziejuje „Žiemgala“, buvo atidaryta šiaulietės Rositos Eidintienės tapybos darbų paroda „Žaidimai“. Parodą organizavo muziejaus vedėja Daiva Skrupskelytė ir dailininkas Voldemaras Barakauskas.


Atidarymo šventėje dalyvavo šiaulietė dailininkė Izolda Žagrakalienė, seniūnė Vitalija Dobrovolskienė, žemės ūkio mokyklos direktorius Antanas Indriulis, daugifunkcio centro „Ąžuoliukas“ direktorė ir darbuotojai, ugdymo įstaigų mokytojai, žeimeliečiai ir jų atžalos grįžę aplankyti gimtinės.
Muziejininkė Daiva visais įmanomais būdais kvietė žeimeliečius, rašė skelbimus, platino internete, kalbino žmones. Pastangos davė vaisių, susirinko apie pusšimtį lankytojų.
Menas nušviečia žmogaus sielą spalvomis, tačiau dar ryškiau viskas nušvinta suskambus muzikos garsams. Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazijos moklseivis, žeimelietis Mindaugas Avižienis, pritardamas gitara svečiams dovanojo nuotaikingas dainas.
Negailėdamas pagyrimo žodžių, Voldemaras pristatė savo buvusią dailės studijos mokinę. Gabi buvo Rosita, stebėjausi, kad nelankiusi dailės mokyklos iš karto viską gerai atlikdavo. Jos kūriniai savito stiliaus, elegantiški, subtilūs, įdomūs siužetai, vyrauja šviesios spalvos, tokia ir pati dailininkė švelni, moteriška. Voldemarui uždavus klausimą, kokia galėtų būti Rositos profesija, daugelis atsakė medikė, modelis arba mokytoja, tačiau klydome visi. Giliai paslėptų minčių darbų autorė – ekonomistė.
Dailininkė pristatydama parodą nekalbėjo apie atskirus paveikslus. Ji neišsakė savo minčių sudėtų į tapybos darbus ir paliko tai interpretuoti patiems lankytojams. Darbų temos labai įvairios, paslėptos gilios emocijos, betarpiškos jungtys triptikuose. Nesinorėjo darbų lyginti vieno su kitu, tiesiog norėjosi kiekvieną atskirai paliesti mintimis, pajausti širdimi.
Menininkė Izolda pasigėrėjo gamtos suteiktu žiemos grožiu, tyrumu, sniego baltumu. Rositos parodos spalvinė gama, tarsi kelionės iš Šiaulių metu matytų vaizdų tęsinys. Menininkė palinkėjo ir toliau eiti savo surastu keliu, žaisti balta spalva ir jos atspalviais.
Apglėbtos Daivos rankų, į paveikslus ir kalbančius menininkus, smalsiai žvelgė trys poros mažų akučių, tai daugiafunkcio centro, neformaliojo švietimo būrelio vadovaujamo Voldemaro Barakausko auklėtinės: Gabija, Evelina ir Samanta. Išsakyti savo mintis buvo leista ir jaunosioms dailininkėms.
Žeimelio gimnazijos dailės ir technologijų mokytojas Saulius Zapalskis prisipažino, kad jam artimas Rositos darbų stilius, jis – realistas, tačiau jo mintis nėra tiek giliai paslėpta, daugiausiai tapo tai ką mato. Žeimeliečiai žino, kad mokytojo Saulius rankoms paklūsta ne tik švelnus teptukas, bet kietas medis ir net akmuo. Su nekantrumu laukiame savo krašto dailininko parodos muziejuje.
Žeimelio žemės ūkio mokyklos direktorius, Pakruojo savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys Antanas Indriulis, neturėjo tiek daug meniškų žodžių, tačiau jis pažadėjo prisidėti prie meninių projektų įgyvendinimo ir plenero organizavimo Žeimelyje.
Mūsų miestelio žmonės dar tik pratinasi prie naujos muziejaus veiklos ir labai džiaugiasi, kad miestiečių menininkų darbai pasiekia atokų paribio kampelį.
Neskubėdami skirstėsi lankytojai, buvo gera, šilta, jautru.
Rositos Eidintienės sielos atspindžiais mus džiugins iki vasario 20 d., kviečiame aplankyti.

Regina Noreikienė

Žeimelio vidurinės mokyklos vienuoliktokų išvyka į Pakruojį

Šių metų kovo 20 – 21 dienomis Žeimelio vidurinės mokyklos vienuoliktokai dalyvavo Žmogaus saugos dienose. Kovo 20-ąją mokiniai vyko į išvyką. Jos metu turėjo galimybę apsilankyti Pakruojo gaisrinėje, Pakruojo rajono policijos komisariate ir Visuomenės sveikatos priežiūros biure. Kovo 21-ąją  vyko išvykos apibendrinimas.

Pirmiausia vienuoliktokai su direktorės pavaduotoja žmogaus saugos mokytoja Raimonda Gasperavičiene apsilankė Pakruojo gaisrinėje. Ten juos maloniai priėmė ir ekskursiją po gaisrinę pravedė pamainos vadas Artūras Skirius. Jis aprodė visas gaisrinės patalpas nuo kuklios virtuvėlės iki patalpos, kurioje džiovinamos gaisrinės žarnos. Įdomiausia, žinoma, buvo garaže. Vos į jį įėjus, mokinių dėmesį patraukė didžiulės transporto priemonės- Renault  Midlum ir Renault Kerax. Tai įvairiausios gaisrams gesinti ir žmonėms gelbėti skirtos įrangos pilni automobiliai, kuriais ugniagesiai nuolat skuba į pagalba gaisrų metu. Juose Žeimelio vidurinės mokiniai galėjo apžiūrėti viską – gaisrines žarnas, kopėčias, laužtuvus ir pjūklus, racijas, suspausto oro balionus ir visa kita, kas buvo automobiliuose. Mokiniams buvo leista pakilnoti netgi milžiniškas, sunkias metalui karpyti skirtas žirkles. Taip pat pamainos vadas leido apsivilkti ugniagesio rūbais ir pajusti, su kokiu svoriu tenka dirbti ugniagesiams. „Štai kodėl ugniagesiai kartais taip lėtai juda“- juokavo A. Skirius. Žeimeliečiai susidomėję apžiūrinėjo garaže esančią techniką ir klausėsi pamainos vado pasakojimo apie sunkų ir visuomenei labai svarbų ugniagesių darbą. Gaisrinę mokiniai paliko pilni įspūdžių.

[svgallery name=”2012 03 Vienuoliktoku isvyka i Pakruoji”]

Toliau vienuoliktokai vyko į Pakruojo policijos komisariatą, kur juos taip pat svetingai pasitiko Šiaulių apskrities VPK Pakruojo rajono policijos komisariato viešosios policijos skyriaus prevencijos poskyrio specialistė Jolanta Jokantienė. Ji  supažindino su komisariato struktūra ir policininko darbu.  PK viešosios policijos skyriaus viršininkas Ginas Pocevičius pademonstravo policininko „įrankius“- guminę lazdą, ašarinių dujų balionėlį, skydą, neperšaunamą liemenę ir  šaunamuosius ginklus. Smalsūs mokiniai turėjo galimybę savo rankose palaikyti pistoletus Makarov, CZ 75 compact  ir Glock 17,  taip pat automatinį pistoletą Uzi ir automatą AK-74. Po ginklų apžiūros skyriaus viršininkas aprodė laikinojo sulaikymo kameras, o Viešosios policijos skyriaus patrulių būrio patrulis Ričardas Pašiškevičius pademonstravo Pakruojyje įrengtas stebėjimo kameras.  Vienuoliktokai susitiko su kriminalinės policijos skyriaus tyrėja Jolanta Prakuraite, kuri papasakojo apie kriminalistų darbą ir pademonstravo, kaip ieškoma pirštų atspaudų ir batų pėdsakų. Mokiniams patiems buvo leista pasidaryti savo pirštų atspaudus ant daktiloskopinių plokštelių. Padėkoję pareigūnams už šiltą priėmimą ir besidžiaugdami pačių pasidarytais pirštų atspaudais, Žeimelio vidurinės mokiniai išskubėjo į kitą susitikimą.

Išėjus iš policijos komisariato, žeimeliečių laukė viešnagė Pakruojo visuomenės sveikatos priežiūros biure. Biuro direktorė Laima Miežienė paaiškino, kaip reikia gaivinti žmogų, ištiktą klinikinės mirties, ir leido patiems tai išbandyti su manekenu. Ji pademonstravo visus žmogaus gaivinimo punktus nuo sąmonės nustatymo iki dirbtinio kvėpavimo atlikimo. Štai tokia naudinga pamokėle vienuoliktokai baigė savo išvyką.

Apsilankę tokiose svarbiose įstaigose ir sužinoję daug naudingų ir įdomių faktų apie minėtų žmonių darbą, vienuoliktokai grįžo pilni įspūdžių, pagarbos ir supratimo apie policijos, ugniagesių ir sveikatos biuro darbo svarbą ir, gal būt, net susidomėję šiomis profesijomis.

11 klasės mokinė Laura Aleksonytė.