Temos Archyvai: Vidurinės mokyklos renginiai

Paminėtas pasaulinio garso mokslininkas

Ne kiekviena vietovė gali didžiuotis turinti pasaulinio garso mokslininką. Mūsų kraštui likimas buvo dosnus.
Teodoras Grotusas gimė 1785 sausio 20 d. Leipcige, tačiau po metų mirus tėvui berniukas su motina atvyko gyventi į Gedučių dvarą. Čia prabėgo jo vaikystė, paauglystė, atsiskleidė pirmieji talentai menui ir mokslui. Jis pirmasis pasauliui įrodė vandens ir tirpalų elektrolizės teoriją, atrado pagrindinį fotochemijos dėsnį ir daug kitų išradimų. Tai vienintelis Lietuvos mokslininkas, kurio vardą randame įrašyta fizikos ir chemijos vadovėliuose.
Tragiška ir ankstyva T. Grotuso mirtis 1822 03 26 d. buvo didžiulė netektis visam mokslo pasauliui.

Sausio 21 d. Žeimelio gimnazijoje buvo prisimintas ir paminėtas žiemgalos žemės sūnus, pasaulinio garso mokslininkas Kristianas Johanas Ditrichas fon Grothusas, kurį mes įpratę vadinti Teodoru Grotusu.
230 – ųjų gimimo metinių paminėjimą „..Nieko nėra tamsiau už šviesą“, organizavo seniūnija, daugiafunkcis centras, gimnazija ir žemės ūkio mokykla.
Renginyje dalyvavo Guostagalio seniūnas Jonas Jocys ir buvęs Žeimelio gimnazistas, Šiaulių universiteto studentas Deivydas Katlauskas.
Meno vadovo Stanislovo Zuoko birbyne atliekamas kūrinys „Kur bakūžė samanota“, mintimis nukėlė į buvusį Gedučių dvarą, kuriame užaugo garsus mokslininkas. Šiandiena iš visos dvarvietės belikęs vienas pastatas, paminklinis akmuo prie buvusios sodybos, nenaudėlių nuniokotas šimtametis ąžuolas ir buvusi kapavietė, (vėliau palaikai buvo perkelti kitur, jų tiksli buvimo vieta dar aiškinama iki šiol).
Vaizdingais žodžiais apie T. Grotuso gimtinę ir asmenybę prabilo vedančioji, daugiafunkcio centro renginių organizatorė Daiva Gasėnienė.
Žeimelio žemės ūkio mokyklos fizikos mokytojas Vytoldas Šimaitis, demonstravo skaidres kurias parengė kartu su moksleiviu Mindaugu Usoniu. Išsamiai buvo pateikta T. Grotuso biografija, prisiminti studijų metai ir didžiuliai moksliniai darbai. T. Grotusas, būdamas tik dvidešimtmetis jaunuolis, išspausdino straipsnį „Apie vandens ir jame ištirpusių medžiagų skaidymą galvanine elektra“, kuris sukėlė susidomėjimą Europoje ir pelnė mokslininkui pasaulinį pripažinimą.

Į mokytojo pasakojimą buvo įpinti įdomūs faktai iš T. Grotuso gyvenimo, asmenybės, paminėtas atminimo vardo įamžinimas. Grotusų giminaitė Vilniuje gyvenanti Marija Čiurlienė, yra įsteigusi T. Grotuso vardo fondą, kurio tikslas tirti žymiojo mokslininko palikimą, remti gabius studentus ir jaunus mokslininkus, ypač chemikus, rūpintis jų stažuotėmis geriausiuose pasaulio universitetuose.
Reikia paminėti, kad T. Grotuso pėdsakus tyrinėjo žymus mūsų kraštotyrininkas Juozas Šliavas.
Įvairiomis renginių formomis yra pažymimi T. Grotuso jubiliejai Žeimelyje. Ne kartą vyko respublikinės ir tarptautinės konferencijos, dalyvavo žymūs mokslininkai, jo giminaičiai.
Daugiausiai prie visų paminėjimų yra prisidėjęs Žeimelio fizikos mokytojas Saulius Žilinskas, kuris ir šio renginio metu buvo sutiktas didžiulėmis ovacijomis.
Mokytojas kalbėjo apie pirmąją laboratoriją Gedučiuose, kurioje buvo įvairių optikos įtaisų, vaistinės reagentų ir stiklinių indų, kuriuos vietoje pats pasigamindavo pūtimo būdu.
Priminė daug pasauliui svarbių atradimų, gimusių pačiame šiaurės Lietuvos kampelyje.
T. Grotusas atlikdamas sudėtingus vandens elektrolizės tyrimus parašė bioliuminescencijos procesą pagrindžiančią teoriją. Pirmasis tyrė grandinines reakcijas, suformulavo fosforescencijos dėsnį. Tyrinėjo Likėnų, Smardonės mineralinius šaltinius, nustatė jų vandens sudėtį. Mokslininkas suformulavo fotochemijos dėsnį, kurio dėka buvo išvystyta fotografija, atrado elektrolizės reiškinį, sukūrė pirmąjį fotometrą. Tarp T. Grotuso mokslinių atradimų reikšmingiausią vietą užima šuoliuojančių sąveikos aktų grandinės idėja, kuri paaiškino to meto dar neaiškius galvanizmo procesus. Ši idėja – pirmosios pasaulyje elektrolizės teorijos ašis.
Jo atlikti bandymai, kad dujų mišiniai užsiliepsnoja tik esant tam tikram slėgiui, sukūrė prielaidas sukonstruoti saugią, nesukeliančią sprogimo šachtininkų lempą.
Apie ją išsamiai papasakojo gimnazijos mokytojas, o bandymą pademonstravo buvęs jo mokinys, Šiaulių universiteto studentas Deivydas Katlauskas.
T. Grotuso darbai buvo neišmatuojamai dideli, tačiau ne visada buvo pripažinti ir įvertinti, tai mokslininką skaudino. Jo nepripažinimas, vienatvė ir progresuojanti nepagydoma liga paskatino ankstyvą tragišką mirtį.
Mokytojas S. Žilinskas ragino nepamiršti šio žmogaus nuopelnų, jo vardo ir gimtinės, kuriai šiandiena reikia nemažos pagalbos.

Guostagalio seniūnas Jonas Jocius kalbėjo, kad šis mokslininkas vienija tris seniūnijas. Guostagalio seniūnijos teritorijoje randasi paminklinis akmuo ir apleista buvusi Grotusų sodyba. Šiandieninis sodybos savininkas gyvena Joniškio rajone, jis minėjimą neatvyko, bet seniūnas tikisi su juo susitikti ir aptarti tolimesnę veiklą.
Šimtametis T. Grotuso vardu pavadintas ąžuolas ir buvusi kapavietė priklauso jau Vaškų seniūnijai.
Žeimelyje Grotaus vardu pavadinta gatvė, o „Žiemgalos“ muziejuje kraštiečio skulptoriaus Kęstučio Balčiūno sukurta mokslininko skulptūra.
Lapkričio mėnesį Gedučių miške buvęs padegtas ąžuolas, bendromis Guostagalio ir Vaškų seniūnijų pastangomis šiandiena išgelbėtas.
Žeimelio seniūnė Vitalija Dobravolskienė padėkojo visiems dalyviams ir įteikė atminimo dovanėles.
Minėjimo pabaigoje nuskambėjo dar vienas S. Zuoko birbyne atliekamas kūrinys.
Latvių mokslininkas Janis Stradinis rašė: Gedučiai – tai vieta, kur Grothusas žmonijai paaiškino, kaip veikia elektra ir kaip veikia šviesa“.
Todėl mūsų visų pareiga, kad T. Grotuso vardo įamžinimo ugnelė nuolat degtų žiemgalos krašto žmonių širdyse, būtų saugomos istorinės jį menančios vietos, o jubiliejiniai metai nušvistų dėkingumo, pagarbos ir atminimo šviesa.

Regina Noreikienė
Žeimelio žemės ūkio mokyklos
bibliotekininkė

Rudens amatų ir gėrybių mugė ,,Rudens simfonija“ Žeimelyje

Spalio 19d. su rudeninių lapų puokštėmis, vaisių ir daržovių kraitėmis, įvairiais skanėstais ir meniškais vietinių ,,auksarankių“ amatininkų dirbiniais į Žeimelio vidurinę mokyklą atkeliavo nuotaikinga rudens gėrybių ir amatų šventė ,,Rudens simfonija“.

Nuo pat ryto kartu su auklėtojais ir mokytojais prie mokyklos išsirikiavo 1-12 klasių mokiniai ir  linksma bei spalvinga eisena miestelio gatvėmis patraukė link Žeimelio kultūros namų. Kartu prisijungė ir būrys Žeimelio ŽŪM mokinių ir mokytojų.

[svgallery name=”2012 10 19 Rudens gerybiu muge”]

Kultūros namuose atvykusius šventės dalyvius trankia muzika pasitiko Žeimelio kultūros namų kaimo kapela, vadovaujama Stanislovo Zuoko ir šventės vedantieji: Šalna – 11 klasės mokinė Samanta Šaknevičiūtė ir Auksinis Rudenėlis – 11 klasės mokinys Lukas Vaičiulis.

Po trumpos įsikūrimo valandėlės kultūros namuose 1 – 4 klasių mokinių stalai lūžo nuo įvairiausių skanėstų, kompozicijomis iš sodo ir daržo gėrybių, kuriuos mokiniai sukūrė tėvelių, senelių ir mokytojų pagalba. Čia, tarsi pasakų pasaulyje, cukinijos, morkos, burokėliai, obuoliai virto plaukiančiais laivais, prašmatniais automobiliais, daugiaaukščiais namais.

,,Auksarankių dirbtuvėse“ mezgimo, keramikos, dekupažo, nėrimo, bitininkystės, juostų pynimo, siuvinėjimo ir kitus amatus demonstravo ir mokiniams vedė pamokas 12 vietinių amatininkų: Oksana Litvinskienė, Irena Lebedienė, Virginijus Padgurskis, Daiva Katlauskienė, Gitana Kokmanienė, Algis Noreika, Giedrė Švelnikaitė, Elita Gaurilovienė, Zina Damasickienė, Stasys Noreika, Jurgita Povilionienė ir Gerda Jutinskaitė.

Aplinka prie kultūros namų puikavosi skulptūromis ir rudeninėmis puokštėmis, kurias iš sodo, daržo, lauko gėrybių ir gėlių sukūrė 5 – 8 klasių mokiniai kartu su savo auklėtojais. Ant pievelės akis džiugino dvyliktokų sukurti kilimai iš gamtinių medžiagų. Su kvapniais patiekalais ir kaimiškomis pre kėmis šurmuliavo Mikoliškio bendruomenės kiemelis.

Mažiesiems žventės dalyviams neapsakomą malonumą suteikė ūkininkas Česlovas Dainauskas, pavėžindamas juos po miestelį su arkliu ir prašmatniu vežimu.

Šventės metu vyko originali loterija, kurią parengė 10 klasės mokiniai, vadovaujami auklėtojos Ingos Strižigauskienės, įspūdingas rudens madų šou, Žeimelio ir Bardiškių kultūros namų saviveiklininkų koncertas, mokyklos gitaristų pasirodymas. Visai mokyklos bendruomenei ir šventės dalyviams nuotaiką kėlė liaudiški žaidimai ir rateliai, kuriuos vedė Bardiškių folklorinis kolektyvas ,,Beržutėlis“ ir mažieji mokyklos saviveiklininkai, vadovaujami Irminos Nogobodienės. Kiekvienas šventės dalyvis galėjo puikiai praleisti laiką, atskleisti savo kūrybiškumą, išmokti gražių tarpusavio santykių, na, ir savaime, apsipirkti.

Šventės pabaigoje mokyklos  direktorė Vilma Kaminskienė ir seniūnės pavaduotojas Kęstutis Kabalinskas padėkojo už puikiai organizuotą šventę, visus amatininkus apdovanojo padėkos raštais, o mokinius – saldžiais prizais.

Džiaugiuosi, kad šioje naujomis spalvomis sužydėjusioje šventėje pasireiškė mokyklos bendruomenės, kultūros namų, seniūnijos, žemės ūkio mokyklos ir vietinių amatininkų sutelktumas, draugiškumas, įvairiausių gebėjimų sklaida ir senovinio paveldo puoselėjimas.

Žeimelio vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Raimonda Gasperavičienė.

Bendradarbiaujant įgyvendiname originalias idėjas

Ruošiantis Pakruojo šventei „Atsipūtės Pakruojs“ susibūrė Žeimelio seniūnijos, Žeimelio kultūros namų ir Žeimelio vidurinės mokyklos atstovų komanda. Mūsų parengtas projektas  „Viešnagė Arabų šeicho Emyratuose“ sulaukė ne tik šventės dalyvių, bet ir garbingos komisijos, kuriai vadovavo Pakruojo rajono merė Asta Jasiūnienė, dėmesio, šypsenų ir susidomėjimo.

[svgallery name=”2012 08 Bendradarbiaujant igyvendiname originalias idejas”]

Seniūnė Vitalija Dobrovolskienė, seniūnės pavaduotojas Kęstutis Kabalinskas, Stanislovas Zuokas, Vytautas Semaška, Vanda Semaškienė, Povilas Bulnis, Bronė Noreikienė, Agnė Noreikaitė, Rimgaudas Gasperavičius, Mintarė ir Oresta Simonaitytės – tai puiki komanda, kuri Pakruojo šventei parengė originalų kultūrinį projektą ir visiems šventės dalyviams praskaidrino nuotaiką.

Tikiu, kad tai ne pirmas ir ne paskutinis mūsų šaunios komandos parengtas ir įgyvendintas projektas.

Žeimelio vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Raimonda Gasperavičienė.

Mokyklos šventė

Žeimelio vidurinė mokykla surengė šventę – Mokyklos dieną, kurioje dalyvauti pakvietė ir miestelio bendruomenę. Šventės tikslas – apžvelgti praeitų metų mokyklos veiklą, pristatyti ją visuomenei.

[svgallery name=”2012 05 23 Mokyklos svente”]

Renginio pradžią žyminti eisena nuvilnijo Žeimelio gatvėmis į kultūros namus. Čia mokyklos direktorė Vilma Kaminskienė pristatė mokyklos veiklos ataskaitą. Ji pateikė statistinių duomenų apie mokinius ir jų pasiekimus, apie mokytojus, papasakojo apie neformalųjį ugdymą, apžvelgė mokyklos situaciją, palygindama ją su kitomis Lietuvos mokyklomis, atskleidė perspektyvas. Po to mokyklos direktorė įteikė padėkos raštus įvairių olimpiadų ir konkursų dalyviams ir jų mokytojams. Be to, visoms klasėms buvo išdalintos saldžios dovanos, gautos iš p. Almos Adamkienės paramos ir labdaros fondo. Už įvairius sporto pasiekimus padėkos raštus, medalius ar prizus mokinius kvietė atsiimti kūno kultūros mokytojas Virginijus Padgurskis. Vėliau scenoje vienas paskui kitą plaukė gitaristų atliekamos melodijos, skambėjo dainininkų balsai, šoko maži ir dideli. Savo tyrimą apie elektros energijos taupymą pristatė vienuoliktokai. Šventės metu kultūros namuose vyko keramikos bei darbų būrelius lankančių mokinių ir kai kurių mokytojų individualių darbų paroda, pristatyti moksleivių projektinių darbų plakatai, piešiniai. Tikimės, kad gražių darbų pristatymo šventė taps tradicinė.

Žeimelio vidurinės mokyklos mokytoja Roma Chainauskienė.

Neišdildomi įspūdžiai Vilniuje

Kasmet p. Almos Adamkienės paramos ir labdaros fondas savo globojamoms mokykloms dovanoja nuostabias, skirtingų atspalvių šventes.

Kadangi 2012 metai yra paskelbti Muziejų metais, mūsų mokyklos mokiniams buvo suteikta galimybė apsilankyti  Lietuvos Nacionaliniame ir Taikomosios dailės muziejuose.

[svgallery name=”2012 05 Neisdildomi ispudziai Vilniuje”]

Apžiūrėję puikią parodą Lietuvos Nacionaliniame muziejuje, jaunieji dailininkai atliko užduotį ,,Pliusas/minusas‘‘. Kiekvienas pasirinko labiausiai patikusį ir nepatikusį paveikslą ir įvairiomis piešimo technikomis perteikė kūrinio vaizdo idėją.

Mokiniai aplankė tris veikiančias parodas: ,,XXa. Lietuvos dailė‘‘, MichalBudny ,,Didelė šalis‘‘ ir Elena Urbaitytė – Urbaitis ,,Pasirinkimas‘‘. Kiekvienas dalyvis išsinešė skirtingą patirtį ir supratimą apie tai, kokius būdus ir metodus taiko menininkai savo idėjoms įgyvendinti.

Aplankius Taikomosios dailės muziejų, mokinių laukė nuostabus vakaras Nacionaliniame M.K.Čiurlionio menų mokyklos šokio teatre. Mokiniai susižavėję žiūrėjo 3 – 13 klasių šokio teatro mokyklos auklėtinių atliekamą 3 veiksmų romantinį baletą ,,Kopelija‘‘, gėrėjosi nuostabiomis dekoracijomis, muzika, jaunųjų šokėjų judesiais ir apranga.

Vykdami namo, visi dalinosi patirtais maloniais įspūdžiais, džiaugėsi p. Almos Adamkienės paramos ir labdaros fondo dovanėlėmis.

Už neišdildomus įspūdžius Vilniuje esame dėkingi p. Almos Adamkienės fondo direktorei Sigutei Kačinskienei ir projektų vadovui Tadui Bojarskiui.

Žeimelio vidurinės mokyklos direktorės pavaduotoja Raimonda Gasperavičienė.