Šventė 2019 m. liepos 6 d. vyks Žeimelio stadione. Šventės programa pateikta skelbime.
Temos Archyvai: Miestelio renginiai
Suskubkite balsuoti Žeimelio seniūnijos Šimtmečio žmogaus rinkimuose
Pasitinkant Lietuvos valstybės jubiliejų, Žeimelio gimnazijos kraštotyrininkai organizuoja Žeimelio seniūnijos Šimtmečio žmogaus rinkimus. Atrinkome 6 pretendentus, kuriuos apklausos būdu pasiūlė įvairaus amžiaus ir išsilavinimo seniūnijos žmonės. Kviečiame aktyviai balsuoti už žmogų, Jūsų manymu, savo veikla labiausiai nusipelniusį mūsų kraštui per 100 metų.
Balsavimo anketa pasiekiama adresu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf2_Nvu9NfHShTqO7TfHL3yojVJZ9zMpouzOHCRGd6hADxl4A/alreadyresponded
Balsavimas baigsis 2018 m. vasario 14 d. Paskubėkite išreikšti savo nuomonę!
Žeimelyje prisiminta ir paminėta sentikių bendruomenė
Kovo 25 d. Pakruojo krašto muziejuje „Žiemgala“ vyko tarptautinė konferencija „Žeimelio sentikiai: praeitis – dabartis – ateitis“, į kurią atvyko svečiai iš visų trijų Baltijos šalių.
Prieš konferenciją, Žeimelio moterų ansamblis visiems susirinkusiems dovanojo rusišką romansą. Muziejaus vedėja Daiva Skrupskelytė papasakojo apie renginių ciklą, skirtą Lietuvos nepriklausomybės 100- čiui. Miestelyje, kuriame gražiai sugyveno 4 tautos: lietuviai , latviai, rusai ir žydai, visus metus bus prisimenama jų istoriją, kultūra, tradicijos. Pirmasis metų ketvirtis skirtas sentikių bendruomenei. Su romansų atlikėja Liuba Nazarenko linksmai buvo atšvęsti Seni Nauji metai, ragaujami nacionaliniai patiekalai, gaminamos namus serginčios lėlytės.
Konferencijos atidarymą paskelbė Dvasios tėvas iš Panevėžio, Nikolajus Vladimirovas. Jis kalbėjo apie sentikių bendruomenę, ką ji prarado bėgant laikui ir ką dar galima padaryti dėl tikėjimo.
Sveikinimo žodį tarė Pakruojo savivaldybės vicemeras Jonas Juozapaitis.
Pranešimą, „Šiaurės Lietuvos sentikių istorija, žmonės ir kultūros paveldas“, skaitė Vilniaus universiteto mokslinis darbuotojas Grigorijus Potašenko. Svečias pasakojo apie sentikių bendruomenių atsiradimą ir gyvavimą Lietuvoje. Istorikui teko dalyvauti ir mūsų krašto ekspedicijose, jo surinkta medžiaga apie Vileišių sentikių bendruomenę išspausdinta Žeimelio monografijoje.
Žeimelio gimnazijos 3 g klasės gimnazistė Viktorija Leimontaitė, trumpai papasakojo apie sentikius, pasidalino savo močiutės Marijos Gedminienės, gyvenančios Žeimelyje prisiminimais.
Vilniaus universiteto mokslinė darbuotoja Nadiežda Morozova, supažindino su sentikių knygų kultūrą, rankraščių rašymu jų ornamentais ir puošyba.
Mokslinė tyrėja ir knygų autorė, estė Mari – Liss Paaver atvykusi iš Vilniaus, pasakojo apie sentikių ikonų paveldą XX-XXI a. pradžioje ir garsiuosius ikonų tapytojus Ivaną Michailovą ir Georgijų Jakovlevą.
Iš kaimyninės Latvijos atvykęs Dmitrijus Ščegolevas, dažnas mūsų svečias ir renginių dalyvis, skaitė pranešimą „Sentikiai Kuršių ir Žiemgalos – praeitis ir dabartis“.
Mokyklinių laikų prisiminimais apie Žeimelyje gyvenusias tautas, klasės draugą Leontijų Čičiškiną, pasidalino kraštietis Aloyzas Bėčius.
Muziejuje buvo parengta fotografijų paroda „Sentikiai Lietuvos ir Žeimelio: žmonės, papročiai, paveldas“. Parodoje buvo eksponuojamos nuotraukos iš privačių kolekcijų A. Petrašiūno, G. Potašenko, D. Ščegolevo.
Po svečių sveikinimų, visi konferencijos dalyviai buvo pakviesti į Pavelo Varunino parodos „Šiuolaikinis sentikių Lubokas“ atidarymą. Lankytojams buvo pristatyti įvairios tematikos Rusų liaudies grafikos darbai.
Po parodos atidarymo, Žeimelio Didžiojoje karčemoje laukė rėmėjų lėšomis paruoštos vaišės ir menininko Pavelo Varunino edukacinis užsiėmimas. Tuo pat metu iš įvairių miestų suvažiavę sentikiai, turėjo galimybę sugrįžti prie savo protėvių ištakų, buvo organizuota ekskursija po senąsias Žeimelio apylinkės sentikių vietas.
Šventinę dieną vainikavo nuotaikingas Rusų folklorinis ansamblis Arinuška.
Regina Noreikienė
Maloniai kviečiame į Žeimelio miestelio šventę „Mes ir vėl susitikom…“
Žeimelyje – šiaulietės, Vitos Morkūnienės knygos pristatymas
Vasario 19 d. Žeimelio daugiafukncio centro salėje, vyko šiaulietės, žurnalistės, rašytojos Vitos Morkūnienės ketvirtosios knygos „Obuolėtas. Įsižiūrėjimai iš arti“ pristatymas.
Įžanginėje popietės dalyje, kūrinį „Strangers in the Night“, trimitu atliko Pakruojo J. Pakalnio muzikos mokyklos moksleivis Erikas Magee, o jo broliukas – Benedict, smuiku pagriežė J. S. Bacho maršą.
Viešnią pristatė muziejaus „Žiemgala“ vadovė Daiva Skrupskelytė, kuri ją ir pakvietė atvykti į Žeimelį.
Rajono moksleivių raiškiojo skaitymo konkursų nugalėtojas, Žeimelio gimnazijos 3g. klasės moksleivis Justas Kazakevičius, perskaitė keletą pasirinktų tekstų iš pristatomos knygos.
Knygų autorės paprastumas, nuoširdumas, jautrumas, nuo pirmų susitikimo akimirkų prikaustė klausytojus.
Myli ponia Vita gyvenima, moka džiaugtis ir džiuginti kitus, gražiai vadina savo knygas „nameliai kuriuose gyvena mano mintys“. Dažnai sulaukianti skaitytojų klausimo sau ar kitiems rašo knygas, moteris turi atsakymą „niekada nerašau tik sau ir niekada nerašau tik skaitytojui“. Visos knygos: esė, publicistiniai straipsniai, poetinės ir filosofinės miniatiūros, autorei brangios.
Knygoje „Obuolėtas. Įsižiūrėjimai iš arti“ – asmeniški atsivėrimai, įsižiūrėjimai į save ir kitus, gamtos, kasdienybės, gyvenimo prasmės pajautimai. Rašytojos požiūriu knyga – laiškas rašomas į ateitį. Puslapiuose palikta daug tuščios vietos skaitytojo apmąstymams. Ketvirtoji knyga, kaip ir trys pirmosios, ilustruotos pačios autorės fotografuotomis nuotraukomis.
Vitos Morkūnienės gimtinė Kėdainių rajone, ji dėkinga likimui, už suteiktą galimybę pažinti Paberžės kleboną, Tėvą Stanislovą. Po nuoširdžių jų bendravimo akimirkų, šviesuolio biografija, prasmingos mintys, dangiški ir žmogiški patarimai, sugulė į pirmąją knygą „Pokalbiai Tėvo Stanislovo celėje“.
Nuoširdžiai džiaugiasi žmonos parašytomis knygomis vyras Donatas Morkūnas, turėjome galimybę paklausyti ir jo skaitomų kūrinėlių.
Antroje knygoje „Su savimi ir tavimi“, autorė neįprastai kalba apie paprastą mūsų gyvenimą, atkreipia mintis į vertybes, kurios bėgant metams keičiasi, amžinybę, būties akimirkos trapumą, egzistenciją. Kalbasi pati su savimi ir kartu su skaitytoju.
Pamilo ponia Vita mūsų lygumų karšto žmones, daug jų aplankė ir aprašė, dirbdama laikraščio „Šiaulių kraštas“ žurnaliste. Visi jos sutikti herojai su nepakartojamomis gyvenimo istorijomis, pomėgiais, keistenybėmis. Žurnalistei labai norėjosi juos visus kažkur pakviesti, pabūti kartu su jais. Sumanymą savitai pavyko įgyvendinti – jie vis susitiko publicistės trečioje knygoje „Dangaus eiliniai vieversiai“.
Klausytojams laikas neprailgo, neskubėjome skirstytis, buvome pakylėti, žodžiai palietė jautrias klausytojų sielos gelmes.
Aistringa keliautoja ir fotografė surengė ir nuotraukų parodą, kuri žeimeliečius džiugins iki Šv. Velykų. Knygų autorės teigimu, nuotraukose įamžinti Tėvo Stanislovo buitiniai ir liturginiai daiktai – įvadas į penktąją, mintyse brandinamą knygą.
Šiltą ir jaukią literatūrinę – meninę popietę surengė, vaikų darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Laima Karpavičiūtė ir daugiafunkcio centro renginių organizatorės Daiva Gasėnienė ir Dovilė Radavičienė.
Regina Noreikienė